Janusz Pruchniak Róże
A-H
J-P
Q-Y
Abraham Darby

Dobrze uformowany krzew o kształtym, rozłożystym  
wzroście. Wczesną wiosną jest obsypany dużymi,  
głebokimi, dzwoneczkowatymi kwiatami w odcieniach  
różu, moreli oraz żółtego. Mimo swych rozmiarów  
wciąż rozkwitają przez resztę sezonu. Doskonały,  
mocny krzew. Bogaty, owocowy zapach ze świeżymi  
ostrzejszymi nutami. (1.5m x 1.5m)
A Shropshire Lad

Urocze, delikatne brzoskwiniowo różowe kwiatuszki o lekko kubeczkowatym kształcie tworzącym rozetkę. Zapach tradycyjny dla róż herbacianych słodki owocowy. Ta róża będzie formować duże, zdrowe, mocne krzewy, świetnie sprawdzające się z tyłu kwietnika. Niewielka liczba cierni. Może urosnąć na 2.5 metra, nawet wyżej. (1.2m x 1.5m)
Boscobel
Obsypany pięknie uformowanymi kwiatami o bogatym łososiowym kolorze. Kwitnienie krzewu rozpoczynają czerwone pąki, które stopniowo otwierając się tworzą pięknie uformowany kwiat w kształcie klasycznej rozety. Piękny estetyczny efekt zapewniają liczne małe płatki  o wielu odcieniach. Przepyszny silny zappach mirry i głogu z nutami brzoskwini i migdału. Krzew strzelisty, prosty średniej wysokości o ciemnym, połyskliwym listowiu. Bardzo zdrowy i wytrzymały. Dom Boscobel jest znany z tego, że król Charles II ukrył się w nim uciekając przed żołnierzami O. Cromwella. (1x0,8m)
Benjamin Britten
Niecodzienny kolor pośród róż angielskich. Zaczyna jako intensywny, prawie ososiowy róż, przechodząc w głęboki czerwono-różowy. Filiżankowe kwiaty stopniowo rozwijają się w otwarte, kubeczkowate rozety. Jest średniego wzrostu, mocna,  z gęstym rozrostem oraz doskonałym listowiem. Plastyczna - Zwyciężyła w konkursie róż pnących w Adelaide. Zapach jest intensywnie owocowy z aspektami wina oraz kroplami brzoskwini. Nazwana, by uczcić życie sławnego angielskiego kompozytora i dyrygenta. (1.25m x 1m)
Crown Princess Margareta
Wysoki, odrobinę łukowaty krzew, idealny na tył kwietnika. Kwiaty są dość duże, schludnie uformowane rozety o uroczym morelowo-pomarańczowym kolorze. Będąc jedną z róż grupy Leander cechuje się niezawodnością i możliwością przetrwania nawet w bardziej niekorzystnych warunkach. Może również być hodowana, jako doskonała róża niskopnąca. Posiada silny, owocowy zapach typowy dla róż herbacianych. Crown Princess Margareta (królowa Szwecji) była wnuczką królowej Wiktorii oraz utalentowanym ogrodnikiem. (1.5 x 1.4m lub 1.8 x 2.5m jako pnąca)
Darcy Bussell
Uważana za jedną z najlepszych i najzdrowszych spośród róż czerwonych D.A. Kwiaty nie są zbyt wielkie, ale kwitną gęsto i z dużą ciągłością. Na początku płatki tworzą idealny pierścień, by z czasem rozwinąć się w przepiękną rozetę. Głęboki intensywny szkarłat kwiatu nabiera odcienia fiołkoworóżowego na niedługo przed opadnięciem płatków. Posiada pyszny, owocowy zapach. Róża ta z jej niskim rozłożystym wzrostem jest doskonałym krzewem, by sadzić ją na froncie kwietnika czy też w dużych donicach. Nazwana na cześć wysoko cenionej baletnicy. (1m x 0.6m)
Eglantyne

Jedna z najpiękniejszych róż w asortymencie Davida Austina. Perfekcyjnie uformowane delikatne różowe kwiaty o płatkach kierujących się ku górze na brzegach tworzą spodkowaty kształt. Krzew świetnie rośnie. Średnia wysokość, rozłożysta budowa, ładne listowie i mała podatność na choroby sprawiają, że doskonale nadaje się na ogrodowy kwiat. Pachnie słodko - czarujący i delikatny zapach Old Rose. Nazwana na cześć Eglantyny Jebb, założycielki funduszu Save the Children.
Falstaff

Duże, filiżankowate, wypełnione płatkami kwiaty o bogatym zabarwieniu ciemnej purpury z czasem przechodzące w piękny odcień intensywnego fioletu. Rozrost silny, krzewisty i skierowany ku górze. Potężny zapach Old Rose. Może spełniać w imponujący sposób rolę róży nisko pnącej. (1m x 1m lub 1.8-2.5 jako pnąca)
Grace
Doskonała odmiana z kwiatami w pięknym kolorze czystego morelowego - ciemniejsze w środku, bledsze na brzegach. Kolor dobrze się łączy z innymi odcieniami, zwłaszcza ciemnymi czerwieniami i fioletami. Kwiaty są najpierw płytko kubeczkowate, powoli otwierając się, by stworzyć doskonałą rozetę z odgiętymi zewnętrznymi płatkami. Tworzy dobry krzew, o dużej ilości gałązek. Jest bardzo zdrowa oraz świetnie powtarza kwitnienie. Pod każdym względem doskonała roślina ogrodowa. Pyszny zapach róży herbacianej ze zmysłowym tłem. Zwyciężczyni wielu nagród.
Gertrude Jekyll 
Siostrzana do róży The Countryman z silniejszym i bardziej strzelistym wzrostem. Perfekcyjne zwinięte malutkie pąki rozrastają się w dość duże rozety o charakterze Old Rose i intensywnie różowym kolorze. Wyrasta wysoko i zdrowo, co sprawia, że bardziej nadaje się na wewnętrzne szeregi kwiatów. Zapach Old Rose jest sliny, wyborny i doskonale zbalansowany. Kwintesencja zapachu róży. Bardzo zdrowa, wytrzymała roślina. Może również być hodowana jako niskopnąca. Zwyciężczyni nagrody Jamesa Masona w 2002 roku i wybrana ulubioną różą narodu w 2006.
Gertrude Jekyll
Golden Celebration
Jedna z róż o największych kwiatach. Jej kolor to bogaty złoty a kwiaty tworzą ogromne dzwonki. Cechuje się doskonałym kształtnym wzrostem, tworząc krągły krzew z delikatną skłonnością do zakrzywiania się i obszernym listowiem. W cieplejszym klimacie można wyhodować na różę nisko pnącą. Kwiaty o herbacianym zapachu często tworzą wonny bukiet wina Sauterne i truskawki. Róża ta zwyciężyła w konkursie zapachu oraz kształtu krzewu w Royal National Rose Society w 2000r. (1.25m x 1.25m lub 1.8-2.5m jako pnąca)
Heathcliff
Nie ma wielu róż tak popularnych, jak te o barwie ciemnego szkarłatu - i żadnych tak trudnych w tworzeniu. Heathcliff jest pięknym dodatkiem dla Róż Angielskich o tym odcieniu. Duże podwójne kwiaty uformowane jako głęboka rozeta. Kolor - ciemny szkarłat z pewną dozą lekkości , która przywodzi na myśl stare kwiaty z gatunku Gallica Roses. Odmiana bardzo zdrowa o błyszczących ciemnozielonych liściach, mocnym, strzelistym krzewie. Jej zapach jest dość niepostykany - połączenie róży herbacianej z Old Rose  i delikatną nutą cydru.
Back
Next
Abraham Darby
A Shropshire Lad
Boscobel
Benjamin Britten
Crown Princess Margaret
Darcey Bussel
Eglantyne
Falstaff
Grace
Gertrude Jekyll
Golden Celebration
Heathcliff

Queen of Sweden
Royal Jubilee
Sir John Betjeman
Sister Elizabeth
Summer Song
Tea Clipper
Teasing Georgia
The Piligrim
Wedgwood Rose
William and Catherine
William Morris
Young Lycidas
Jubilee Celebration
Jude De Obscure
Lady Emma Hamilton
Lady of Shalott
L.D. Braithwaite
Maid Marion
Mary Rose
Munstead Wood
Pat Austin
Port Sunlight
Princess Anne
Princess Alexadra of Kent
Zdjęcia oraz opisy róż  opracowane na podstawie wiadomości zamieszczonych na stronie producenta.
Źródło: http://www.davidaustinroses.com
Copyright C 2015 by redkat  .  Wszelkie prawa zastrzeżone  .  Kopiowanie treści i fragmentów strony zabronione